Jak si vybrat domácí kávovar?

Kávovar se stal nedílnou součástí domácností tak jako myčka, pračka či mikrovlnka. Automatické kávovary jsou také základním vybavením firemních kanceláří a život bez nich si už nedokážeme představit. Většina z nás však stále hledá či uvažuje nad tím nejlepším kávovarem do své domácnosti, případně kanceláře.

Jak se ale v nabídce kávovarů vyznat? Který si pořídit? A jaká je optimální cena tohoto přístroje?

Při výběru se nejdříve zamyslete, které z následujících třech kricoffee-1009621_960_720térií je pro vás nejdůležitější a poskládejte si je dle vašich priorit.

 1. Cena
 2. Kvalita, design
 3. Funkčnost

Doplňkově pak uvažujte o značce a servisu.

Platí zde pravidlo, že pokud je pro vás jedno kritérium to nejdůležitější, musíte zásadně slevit na jiném. U kávovarů platí, že čím je nižší cena, tím má kávovar méně funkcí i nižší kvalitu. Nejvíce samozřejmě zaplatíte za design a speciální funkce. Hledání kávovaru, který má neuvěřitelně krásný design, všechny moderní funkce a je za nízkou cenu, je zbytečné. Bohužel na něj nenarazíte a takové očekávání je nerealistické.

Sepsala jsem pro vás vhodné tipy na kávovary dle ceny. Můžete si tak udělat lepší přehled a rozhodnout se pro ten váš nejlepší kávovar.

Do 5 000 Kč

V této cenové kategorii se pohybují přístroje na filtrovanou kávu. Já osobně jsem velký zastánce těchto přístrojů. Nestojí vás moc, připravíte z nich neuvěřitelně dobrou kávu (klidně i pro návštěvu 10 lidí) a jsou jednoduše skladovatelné.

Mluvím o přístrojích – Aeropress, drip V60, Chemex, Moka konvička, French Press, Vacuum pot. K nim si pořiďte elektrický nebo ruční mlýnek a máte vyhráno.

Pokud vám zní tyto přístroje jako z jiného světa, přijďte za mnou na Coffee Time kterékoliv úterý mezi 15:00-17:30 do Impact Hubu Ostrava na Sokolské tř. 24 a já vás je naučím používat.

Do 5 000 Kč pořídíte i kapslový kávovar, který vám však rozhodně nedoporučuji. Produkujete velké množství odpadu v podobě hliníkových kapslí. Kvalita kávy je příliš nízká, v kapslích už předem namletá a tím nižší kvalita.

5 000 – 10 000 Kč

Pokud je vaše představa v této cenové kategorii, zajděte nejlépe do prodejny elektra. Za kvalitu se však nemohu zaručit. Neočekávejte nějaký další servis v případě pozáručních oprav či vysvětlení používání a údržby kávovaru. 

Občas některý z mých techniků má k dispozici starší repasový kousek v této hodnotě. Jde o kávovary pouze na espresso s velmi omezenými funkcemi. Většinou nemají zabudovaný mlýnek, takže elektrický mlýnek bude pro vás další investice.

10 000 – 15 000 Kč

Od této hranice se můžeme začít bavit o kávovaru.

Zabudovaný mlýnek na zrnkovou kávu je samozřejmostí. Pokud jste milovníky cappuccina či latte, tak u některých kávovarů najdete i trysku na šlehání mléka. Pro některé z vás bude úroveň designu kávovarů pokulhávat.

15 000 Kč – 30 000 Kč

V této cenové skupině už nemáte problém sehnat velmi slušný kávovar, který vám vydrží řadu let. Náročnější osoby, jež si potrpí na designu a barvách, potěším.Výběr tu je opravdu pestrý. Jak do vzhledu, tak do funkčnosti. Kávovary mají velmi často zabudované kapučinátory a přípravu mléčných nápojů zvládnete stisknutím jednoho tlačítka.

Většinu kávovarů, které doporučuji, se pohybují právě okolo 15 – 20 000 Kč.

30 000 Kč – více

Pro skutečné milovníky kávy, kvalitních výrobků a designu se vším všudy. Najdeme zde i profesionální, avšak repasované, pákové kávovary. S tímto rozpočtem si zajistíte pravý kávový standard.

 

Závěrem chci podotknout, že je třeba si uvědomit, že domácí kávovary vám nikdy neudělají tak kvalitní espresso jako profesionální kávovary v kavárně. Pokud se vám zdají částky za kávovar příliš vysoké, doporučuji jít do varianty přístroje na filtrovanou kávu a na pravé espresso si zajít do vaší oblíbené kavárny. Já například doma kávovar nemám, používám Aeropress či V60 a na espresso vždy zajdu do kavárny.

V případě vašeho zájmu o hlubší informace nebo požadavku na zajištění kávovaru mě neváhejte kontaktovat.

Coffee Coach

4 Comments

 1. Radim

  Ahoj, díky za úvod do problematiky. Chtěl bych upozornit na chybu v 10000 – 150.000… a dále bych přivítal, kdyby jsi se pokusila v každé kategorii uvést konkrétní kávovary. Takto je článek dost prázdný… Nebo v jiném článku nějaké konkrétní stroje doporučit, případně na co si dávat pozor u výběru repasovaných kávovarů, kterých je v bazarech mnoho.

  • Coffee Coach

   Děkuji, za upozornění na chybu 😉 Schválně jsem ten článek napsala takto obecně, aby lidé měli alespoň obecnou základní představu. No a na další podrobnější článek s konkrétními kávovary se chystám a můžu tam přidat i ty repasované.

 2. dalibor

  Kávu opravdu miluji, takže jsem si při výběru nového kávovaru dal záležet a začal si vybírat rovnou v kategorii pákové kávovary na https://www.atfornax.cz/k:483/kavovary-a-kavomlynk/ Ty jsou podle mě ze všech nejlepší, protože chuť kávy dokážou dokonce ještě pozvednout, což se u některých kávovarů rozhodně říct nedá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *