caffelo2

KAVÁRNA CAFFELO MÁ ŠMRNC, INTERIÉR A SNAHA ALE VŠECHNO NEZACHRÁNÍ

Caffelo je poměrně nová stylová kavárna v Českém Těšíně. Nachází se v Jablunkovské ulici v areálu obchůdků a dámského fitka a slouží pravděpodobně jako doplněk tohoto komplexu.

Na první pohled si v kavárně všimneme šedých křesílek a interiéru laděného dorůžova spíše pro dámy. Asi to je kvůli tomu fitku. Avšak paradoxně při naší návštěvě tu jsou samí muži…

Foto: www.caffelo.czFoto: www.caffelo.cz

Krátce po příchodu do kavárny jsem rozmrzelá – důvodem je velká televize umístěná na stěně. Podle mého názoru televize nemá v kavárně co dělat. S televizí to máte pak napůl bar, napůl kavárnu. Jakoby se majitelé báli, že sortiment kavárny nebude pro návštěvníky dostatečně atraktivní, a proto umístí do prostoru i televizi. V těch nejlepších kavárnách televizi nenajdete. Kavárna je místem odpočinku, místem pro relaxaci a kreativní tvorbu, ne pro sledování videoklipů.

Foto: www.caffelo.cz

Foto: www.caffelo.cz

Obsluha je milá, všechna naše přání včetně snídaně jsou vyslyšena a splněna. K snídani si objednáváme espresso a cappuccino – tahle dvojice nám dělá společnost při všech testech. Na těchto dvou nápojích lze poznat, jak pracuje obsluha a co o kávě ví.

Bodová stupnice

 • 1 bod – Tohle se nepovedlo
 • 2 body – Není to úplný propadák
 • 3 body – Neurazí, ale ani ničím nepřekvapí
 • 4 body – Skoro dokonalé, ale…
 • 5 bodů – Wow!!!

Co se týče kávovaru a baru, tak jsme narazili opět na prostor, kde za bar není příliš vidět, takže k určité sekci hodnocení, jako utřená tryska nebo vyčištění páky, se bohužel nemůžeme vyjádřit.

Co jsem však s jistotou zaregistrovala, bylo upěchování kávy v páce – bohužel nemají kvalitní tamper (pěchovadlo) a místo něj používají pěchovadlo na kávomlýnku. Pěchování tak je nedostatečné a takto opravdu tlaku upěchování 20kg obsluha nedocílí. Výsledkem pak často bývá příliš rychle připravené espresso nebo espresso s větším vodovějším objemem.

Barmanka bohužel neodpustí vodu, což mně jako vždy docela rozzuří. Neodpuštění vody už je naprostým negativním standardem ve většině kaváren. Doba extrakce byla v pořádku, 30 sekund dodrženo, ale co jsem viděla poté u jiných zákazníků.

Slovníček pojmů

Crema – pěna na espressu, má v ideálním případě mít „tygrování“ v odstínech tmavší a světlé hnědé barvy. Když pěnu odsunete lžičkou, vrátí se zpět a znovu pokryje hladinu šálku.
Objem – u espressa by měl být objem kávy od 25 do 35 mililitrů.
Extrakce – laicky řečeno – doba, po kterou teče espresso z páky kávovaru – ideální je dvacet až třicet sekund.
Pěna cappuccina – jde o mikropěnu krémové struktury o výšce zhruba jeden centimetr, správně jen po okraj šálku, ne kopec na něm.
Latte art – snaha o vytvoření obrazce v pěně cappuccina.

Slečna po těchto 30 sekundách znova spustila extrakci a doplnila tak šálek na lungo úplně do plna! To opravdu nechcete pít! Toto není správný postup přípravy epresso lungo.

Espresso nám bylo servírováno do velkého šálku a objem byl trochu větší. Jakoby si obsluha nebyla jistá naší objednávkou. Crema pokulhávala a byla nedostatečná. Co do chuti se tak žádný zázrak nekonal. Chuťově dobře připravená italská směs.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Cappuccino bylo servírováno bez latte art. Mikropěna pěkně po okraj šálku. Teplota nápoje o něco vyšší. Chuť spíše nevyvážená s příliš výrazným espressem. Mléko a espresso bylo chuťově od sebe příliš odděleno, což se děje v řadě kaváren, chyběla sametová jemnost nápoje.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

Závěr – Kavárna je to příjemná, o tom není sporu, obsluha je milá a domácká, malinko vadí zmíněná velká televize. Ale pokud jde o kvalitu práce s kávou, tady mají provozovatelé ještě velké rezervy.

Doporučení – Dobře zvolený koncept – staví se sem holky, ženy i dámy po cvičení, ale i zákazníci, kteří si byli v okolních obchůdcích nakoupit. Slušný výběr snídaní, ostatně v době naší návštěvy si tady dopřávalo první denní jídlo hned několik hostů.

Foto: Jaroslav Baďura, Magazín PATRIOT

2 Comments

 1. Novak

  Dobry den,
  dekujeme za Vasi navstevu u nas v kavarne. Rovnez za podnetne pripominky se kteryma se budeme snazit prubezne pracovat. Od Vasi navstevy se povedlo vymenit mlynek, ktery nyni vyladil chut kavy o stupinek lepe. Televizi, kvuli rannim hostum, kteri si dopravaji snidani vsak na jejich prani odstranit nemuzeme ;-( avsak starost o hosty a jejich prani, stejne jako chut stale se zlepsovat muzeme slibit.
  Jeste jednou dekujeme za navstevu.
  S pozdravem za kavarnu Caffelo Novak

  • Coffee Coach

   Jsem ráda, že zlepšujete služby :) Budu se těšit na další návštěvu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *